Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

Buna seara, sunt insarcinata in luna a 3-a iar firma la care lucrez de aproape 3 ani se muta in alt oras.Pot sa cer sa ma trimite in somaj? Daca sunt somera voi beneficia de indemnizatie pentru crestere a copilului? Ce se intampla daca nu vor sa ma trimite in somaj? Au dreptul?
Multumesc pt raspuns
Puteti "cere" sa va trimita in somaj, adica sa va concedieze ca urmare a desfiintarii postului pe care il ocupati dvs.
Teoretic, concedierea gravidei care a notificat starea de graviditate angajatorului este pemisa numai in cazul reorganizarii judiciare sau al falimentului.
Practic, daca v-ar concedia, ati avea mari sanse sa castigati in instanta anularea deciziei de concediere.
Pe de alta parte, daca va concediaza pentru desfiintarea postului, aveti dreptul la somaj.

Daca perioada de somaj si perioada lucrata pana la somaj totalizeaza 12 luni inainte de nastere, veti avea dreptul la indemnizatie de crestere copil.
Cat timp se primeste ajutor de somaj? 6 luni?
Durata perioadei de somaj depinde de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
- 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
- 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
Puteti solicita sa va trimita in somaj, dar nu este si obligatoriu ca angajatorul sa va inceteze c.i.m. astfel incat sa beneficiati de somaj.
Deci sa inteleg, ca chiar daca sunt insarcinata ma poate da afara astfel sa nu beneficiez de somaj??