avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare marfa fara acte de achizitie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare marfa fara acte de achizitie

Buna ziua

Am vindut o cantitate de cherestea in valoare de 12.000 ,00 ron pentru care am eliberat factura .
Problema este ca nu am acte de achizitie pentru aceasta marfa.

As vrea sa aflu care este incadrarea juridica si la ce sanctiuni sa ma astept.

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: bogobogobogo , utilizator 08:38, 1 Octombrie 2010
amenda 1000-1500 lei si confiscarea sumei de 12.000 lei.

LEGE Nr. 12 din 6 august 1990 *** Republicată
privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite
ART. 1
Constituie activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau
penală, după caz, faţă de cei care le-au săvârşit, următoarele fapte:

e) efectuarea de acte sau fapte de comerţ cu bunuri a căror provenienţă nu este
dovedită, în condiţiile legii. Documentele de provenienţă vor însoţi mărfurile, indiferent
de locul în care acestea se află, pe timpul transportului, al depozitării sau al
comercializării. Prin documente de provenienţă se înţelege, după caz, factura fiscală,
factura, avizul de însoţire a mărfii, documentele vamale, factura externă sau orice alte
documente stabilite prin lege

ART. 2
Constituie contravenţii faptele prevăzute la art. 1 lit. a) - k) şi se sancţionează după
cum urmează:
c) faptele prevăzute la lit. a), b) e), g), i), j) şi k), cu prestarea unei activităţi în
folosul comunităţii sau cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei;

ART. 6
Mărfurile sau produsele care au servit sau au fost destinate să servească la
săvârşirea vreuneia dintre faptele prevăzute la art. 1 lit. a), b), d), e), g) şi j), dacă sunt
ale contravenientului sau ale agentului economic, precum şi sumele de bani şi lucrurile
dobândite prin săvârşirea contravenţiei se confiscă şi se valorifică în condiţiile legii,
contravaloarea lor făcându-se venit la bugetul administraţiei publice centrale.

[ link extern ]
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare produse second hand in magazin comercial. silviu2403 silviu2403 Buna ziua, Am un magazin de articole sportive, biciclete, role, patine etc. si in aceasta iarna am adus mai multe perechi de skiuri second pentru sezonul ... (vezi toată discuția)
Legea care interzice comercializarea unui bun fara document de provenienta? ContSters125947 ContSters125947 Buna ziua, Am si eu o nelamurire si anume: care este LEGEA CARE INTERZICE COMERCIALIZAREA UNUI BUN FARA DOCUMENT DE PROVENIENTA? Fiind persoana fizica daca ... (vezi toată discuția)
Cod caen 4690 - facturare SfetcuArabela SfetcuArabela Buna seara, Ma puteti ajuta va rog frumos? Pt. o firma care are cod caen 4690 si trebuie sa intocmeasca o facture pentru servicii imobiliare, ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)