Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor CECCAR
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

CECCAR

Buna, am terminat facultatea de stiinte economice si vreau sa merg mai departe la CECCAR anul viitor. Este vre-un membru pe aici sa imi spuna si mie cat este de greu examenul de acces si daca pe langa cotizatia anuala (in cazul in care reusesc sa intru) mai trebuie sa platesc cursuri sau ceva de genul...MUltumesc!
Examenul este destul de greu si mai mult poti sa pici chiar si cu lucrare buna (ca e vreunul in toane proaste).
Gasesti toate datele despre examen pe: ceccar.ro si ceccarbuc.ro
Multumesc!
Examenele sunt destul de grele, de platit nu cred ca se platesc cursuri,doar dupa ce deveniti expert contabil sunteti obligat sa efectuati cursuri anuale.
www.ceccarbuc. ro,www.ceccar.ro
Examenul de acces nu este atat de greu pe cat se crede, daca ai experienta si stapanesti teoria si mai sti si legislatia bine sunt sanse de intrare. Ideea e ca la corecat atat la examenul de intrare (acces) cat si cel de final, dupa 3 ani de stagiu (se cheama de aptitudini) se puncteaza ft mult rationamentul profesional, nu doar ca sti sa faci niste inregistrari contabile corecte, trebuie sa interpretezi operatiunile economice si sa justifici aceasta prin rationament. Pt mai multe cauta pe site-ul ceccarului OG 65/1994 privind reglementarea profesiei contabile. Succes daca te hotarasti sa dai examenul!
P.S. se achita taxa anuala de stagiu anul acesta a fost 175 de euro, se platesc si cursurile de pregatire pt examene inainte de intrarea la stagiu si pt. cel de aptitudini.
Andreea Voicila, Contabil
andreeavoicila a scris:

Examenul de acces nu este atat de greu pe cat se crede, ...

In ultimii trei ani, examenul de acces a fost promovat de aproximativ 30% (in Bucuresti chiar 20%) din candidati. De trei ani s-a schimbat modalitatea de examinare, in sensul ca s-au eliminat grilele. Examenul de acces este mult mai greu decat examenul de aptitudini.

Un sfat: incercati sa rezolvati problemele "pe curat". Daca veti rezolva problemele pe ciorne, va asigur ca nu veti mai avea timp sa le transcrieti. In momentul corectarii, nu se iau in considerare ciornele.