Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Profanare morminte articol 319
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Profanare morminte articol 319

Buna ziua,
Bunica mea a facut dezgropaciune la mormantul mamei ei, iar acum ceilalti frati au dat-o in judecata pt profanarea de morminte (art. 319 C.p.).

V-as ruga sa-mi spuneti unde pot citi si eu legea asta si ce se poate intampla?

Va multumesc
Codul penal:

ART. 319
Profanarea de morminte
Profanarea prin orice mijloace a unui mormânt, a unui monument sau a unei urne funerare ori a unui cadavru, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani.