Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar la Banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar la Banca

In primul an am avut rata fixa 302 euro/ luna, am "prins" o oferta cu dobanda curenta de 5.8 %/an, in anul urmator-2009 ne-a crescut rata la 446 euro/luna,cu apropape 50 %, in conditiile in care cursul euro s-a marit.
In contractul de credit ipotecar spune ca rata va fii fixa in primul an,apoi cu dobanda variabila, dobanda curenta este formata din "dobanda de referinta variabila, care se afiseaza la sediile BCR, la care se aduaga 1.2 puncte procentuale."
Tot in contract spune ca, citez:"Pe parcursul derularii creditului, nivelul dobanzii curente variabile se modifica in functie de evolutia dobanzii variabile de referinta BCR/indicelui de referinta LIBOR/EURIBOR."
Noua ni s-a spus cand am luat creditul ca avem rata in functie de EURIBOR, cand ni s-a marit rata cu aprope 150 euro/ luna, dupa primul an, nici macar nu am fost anuntati, doar ni s-a spus verbal ca rata noastra se formeaza din dobanda interna a bancii afisata la sediul BCR +1.2 p.p. adica dobanda bancii BCR de 8.4+1.2 p.p= 9.6 %

Este corect cum mi-au calculat de la BCR rata?
Conform vestitei Ordonante de Urgenta 50/2010, rata dobanzii se va calcula pentru toata lumea in functie de indicii Libor/euribor, astfel incat banca era obligata sa va modifice cenventia de credit.Daca nu a facut-o trimiteti-i o notificare in acest sens, dupa care faceti o plangere la protectia consumatorului.Cu privire la ratele pe care le-ati platit cu aceasta rata, este mai greu.Trebuie sa-i actionati in instanta.Mai bine mergeti la un avocat.