Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratii conform ord 58
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratii conform ord 58

o societate care are ctr de comision (ocazional) cu persoane fizice neautorizate trebuie sa retina contributiile sociale pentru asigurat. Obligatia declararii ii revine platitorului de venit(societatii).
Societatea mai trebuie sa faca decl 010 de schimbare vector fiscal ?Mentionez ca societatea nu are personal cu CIM.
La una din adm fin la care m-am interesat au zis ca nu trebuie sa decl in 102 contrib sociale, acestea se decl la casele de pensii si somaj.La sect 4 mi-au spus ca se decl in 102.
Cine a avut asemenea cazuri sa-mi raspunda si unde sa platesc aceste contributii ?
Pana acum , pentru aceste situatii s-a depus decl. 102, dar numai pentru sanatate . Nu stiu daca si pentru somaj .....
dgaitan, utilizator