Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare- procedura prealabila obligatorie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare- procedura prealabila obligatorie

Buna,
Intr-o cauza in care reclamantul e persoana fizica, iar paratii sunt pers fizica+societatea de asigurare, e obligatorie procedura prealabila prev. de art. 720 (1) cpc?
da, cu societatea de asigurare; persoana fizica banuiesc ca este persoana responsabila de producerea accidentului- ea oricum nu va fi obligata la plata si nici nu exercita o activitate comerciala ca sa fie supusa prevederilor art. 720 ind. 1 cod pr. civ.
avocat Cristina Popescu
Daca va prezentati nu este nici-o problema, nu aveti nimic de pierdut, tot asiguratorul va fi cel care va plati.
DA
Multumesc ptr rasp, vroiam sa stiu daca pot invoca lipsa acestei proceduri prealabile si ca urmare sa se repsinga actiunea pe exceptie!