Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care ar fi riscurile asociate concediului fara plata??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care ar fi riscurile asociate concediului fara plata??

Buna ziua,

Sunt cadru didactic titular, cu o vechime de 5 ani in invatamant si definitivat. As dori sa-mi spuneti care ar putea fi riscurile la care ma expun luandu-mi anul viitor, din luna mai, un an de concediu fara plata. Ma exact, as vrea sa stiu daca exista pericolul de a-mi pierde locul de munca (avand in vedere vremurile tulburi pe care le traim ...)?.

Multumesc !
Art. 102. - (1) Personalul didactic titular, care din proprie iniţiativă solicită să se specializeze sau să participe la cercetare ştiinţifică în ţară sau în străinătate, are dreptul la concedii fără plată. Durata totală a acestora nu poate depăşi 3 ani într-un interval de 7 ani. Aprobările în aceste situaţii sunt de competenţa conducerii instituţiei de învăţământ superior sau, după caz, a inspectoratului şcolar, dacă se face dovada activităţii respective.

(2) Personalul didactic titular poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an şcolar sau universitar, o dată la 10 ani, cu aprobarea instituţiei de învăţământ superior sau, după caz, a inspectoratului şcolar, cu rezervarea catedrei pe perioada respectivă.

(3) Personalul didactic, care se află în situaţia prevăzută la alin. (1), beneficiază de prevederile art. 101 alin. (6). Personalul didactic aflat în condiţiile alin. (2) nu beneficiază de prevederile art. 101 alin. (6), cu excepţia celui care a desfăşurat activităţi de învăţământ sau în interesul învăţământului.
Din ce spuneti dv. nu prea mergeti la studii. Si e greu de previzionat, mai ales ca se vorbeste tot mai mult de descentralizare...