Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Nelamuriri plata concediu odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Nelamuriri plata concediu odihna

Cum procedez in cazul unul salarit (functionar public),caruia i s-a platit concediul de odihna, si in cursul anului a intrerupt raportul de munca printr-un C medical de 2 luni? I se retine contravaloarea CO necuvenit pentru perioada acestor 2 luni de zile? Nicaieri in Codul muncii nu specifica asa ceva (daca trebuie sa i se retina ori nu cv/co), si nici in legile organice dupa care funcrioneaza aceasta categorie de salariati (respectiv O.G 6/2007, Lege cadru 330/2009, HG 250/1992).
Am mai pus aceasta intrebare si raspunsul nu mi-a fost clar, eu vreau articolul de lege care specifica sau nu retinerea acestei sume necuvenite!#-o
In codul muncii este specificat faptul ca durata concediului de odihna se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Art. 140. (2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Pe de alta parte, specialistii spun ca durata CO nu ar trebui sa fie afectata de cazurile de intrerupere care survin ca urmare a unui CM ,Art 140 alin 2 din Codul Muncii fiind in contradictie cu prevederile directivei UE (art 7 -Directiva 2003/88/CE)
Parerile sunt impartite in problema CO, insa cei mai multi recomanda (si eu ma numar printre ei) varianta cu CM care nu influenteaza dreptul de CO.