Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale concediu medical vs concediu de odihna
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

concediu medical vs concediu de odihna

La mine la firma un angajat a avut 47 de zile de CM si i s-au retinut 4 zile din CO pe anul acesta, MAI ARE DREPTUL DOAR LA 17 ZILE DE CO!
ESTE CORECT SAU LEGAL?
Dar ce legatura are CO cu CM?De ce i s-au retinut acele zile din CO?
Va rugam sa fiti mai explicit.
Au spus ca nu se acorda CO decat pentru zilele efective lucrate in anul acesta iar pentru cele 47 de zile de CM i-au RETINUT 4 zile de CO.Chiar si asa la 21zile pe an = 1,75/luna. La cele 47 de zile de CM oricum ai calcula nu dau 4 zile!!
Este legal sa nu mai ai dreptul la 21 de zile de CO daca in anul respectiv ai avut concediu medical????
ContSters63174, utilizator
Probabil ca firma a aplicat prevederile Codului muncii privitoare la durata efectiva a concediului de odihna:
Art. 140.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

In ceea ce priveste calculul, nu ati precizat daca cele 47 de zile de CM sunt calendaristice sau lucratorare.Intr-adevar, daca cele 47 de zile de CM au fost calendaristice, nu ies decat cel mult 3 zile de CO.Daca insa, firma a calculat 47 de zile CM lucratoare, atunci calculul e corect.