Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata cu ora la invatatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata cu ora la invatatori

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine intro problema.
Lucrez in invatamant si am un cadru didactic ( un invatator) care are peste 25 de ani vechime si gradul I plus titlul de profesor ( pt ca a terminat o faculatate) , care m-a sesizat in legatura cu modalitatea de plata a ''platii cu ora'' nu a fost multumita cum a fost platita pana acum - a fost platita doar o ora pe saptamana.
Spuneti-mi va rog care este legislatia in vigoare (in afara de Legea 128/97).
Se mai plateste aceasta " plata cu ora"
Multumesc anticipat
Trebuie sa-i platiti 2 ore, nu una.
Pentru calculul tarifului la plata cu ora se vor avea in vedere, ca si la cumul, pe langa salariul din grila (care include sporul de suprasolicitare neuropsihica si sporul de stabilitate), si indemnizatia pentru mediu rural si localitati izolate, indemnizatia pentru invatamant special, gradatia de merit, salariul de merit, titlul stiintific de doctor, dar nu si sporul de vechime.
OMECT nr.1350/2007
" Art.17. - În învăţământul preuniversitar personalul didactic şi personalul didactic asociat, inclusiv cadrele didactice pensionate pentru limită de vârstă, care funcţionează pe posturi didactice de predare în sistem plata cu ora, sunt salarizate pentru activitatea depusă, în funcţie de condiţiile pe care le îndeplinesc de încadrare în una din situaţiile prezentate la art. 3 lit. A, cu tariful orar stabilit şi cu sporurile şi indemnizaţiile prevăzute de art. 49 alin. (2) şi (3), art. 50 alin. (3), (7) şi (10) în conformitate cu prevederile art. 51 alin. (8) din Legea nr. 128/1997, cu modificările şi completările ulterioare.
Tarifele din învăţământul preuniversitar se calculează astfel:
- 1/72 pentru norma didactică de 18 ore pe săptămână;
- 1/64 pentru norma didactică de 16 ore pe săptămână în învăţământul special;
- 1/80 pentru norma didactică de 20 de ore pe săptămână în învăţământul special;
- 1/96 pentru norma didactică de 24 de ore pe săptămână;
- 1/80 pentru învăţători, institutori învăţământ primar;
- 1/100 pentru educatoare, institutori învăţământ preşcolar.
Personalul didactic de predare şi de instruire practică din învăţământul preuniversitar cu o vechime efectivă în învăţământ de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, beneficiază de reducerea normei didactice cu 2 ore săptămânal, fără diminuarea salariului. Acest personal didactic poate fi salarizat în sistem plata cu ora cu tariful orar stabilit în funcţie de norma didactică redusă, în afara programului normal de lucru aferent funcţiei de bază, pentru orele didactice ce depăşesc această normă. In această situaţie tarifele orare se calculează astfel:
- 1/64 pentru norma didactică de 16 ore pe săptămână;
- 1/56 pentru norma didactică de 14 ore pe săptămână în învăţământul special;
- 1/72 pentru norma didactică de 18 de ore pe săptămână în învăţământul special;
- 1/88 pentru norma didactică de 22 de ore pe săptămână;
- 1/72 pentru învăţători, institutori învăţământ primar;
- 1/92 pentru educatoare, institutori învăţământ preşcolar."
Buna ziua,

Am si eu urmatoarea speta, daca ma puteti ajuta.
Sunt invatator pensionar cu grad didactic I si peste 25 de ani de munca si platit la "plata cu ora". In scoala respectiva sunt singurul cadrul didactic si am toate cele 4 clase. Ma intereseaza daca este normal sa mi se mai opreasca pe statul de plata CAS si totodata sa nu primesc sporul de 15% pentru simultan si nici sporul de dirigentie tinand cont ca sunt singurul cadru didactic din scoala.
Multumesc anticipat.
In completare la intrebarea mea, mentionez ca lucrez 6 ore zilnic: 8-10, clasele I si III, 10-12, clasele I-IV, 12-14, clasele II si IV.
Cate ore trebuie sa mi se plateasca pe saptamana? (in planul cadru am 18 ore/saptamana)
Va multumesc!
ANEXA Nr. 5 Legea 63/2011
CAPITOLUL I

Metodologia de calcul al drepturilor salariate care se acordă personalului didactic
Art. 2

(1) Salariul brut al personalului didactic este compus din salariul de bază, la care se adaugă sporurile, indemnizaţiile, precum şi alte drepturi salariale prevăzute de lege.
(2) Salariul de bază este format din:
A. salariul de încadrare al funcţiei didactice prevăzut în anexele nr. 1 şi 2 la lege, în care este inclus sporul de stabilitate numai pentru tranşele de vechime în învăţământ de peste 10 ani, precum şi sporul de suprasolicitare neuropsihică existent la toate tranşele de vechime în învăţământ;
E. indemnizaţia pentru personalul didactic care îndeplineşte activitatea de diriginte, pentru învăţători, educatoare, institutori şi profesor pentru învăţământul preşcolar şi primar.
(3) Pe lângă salariul de bază definit potrivit alin. (2), se acordă, după caz, indemnizaţia de zone izolate, spor de practică pedagogică, spor de predare simultană, compensaţii tranzitorii, spor pentru condiţii periculoase sau vătămătoare, spor de vechime în muncă.

pentru calcul complet, vedeti aici: [ link extern ]

CAS-ul se opreste pe stat.
elena138, utilizator
elena138 a scris:

ANEXA Nr. 5 Legea 63/2011
CAPITOLUL I

Metodologia de calcul al drepturilor salariate care se acordă personalului didactic
Art. 2

(1) Salariul brut al personalului didactic este compus din salariul de bază, la care se adaugă sporurile, indemnizaţiile, precum şi alte drepturi salariale prevăzute de lege.
(2) Salariul de bază este format din:
A. salariul de încadrare al funcţiei didactice prevăzut în anexele nr. 1 şi 2 la lege, în care este inclus sporul de stabilitate numai pentru tranşele de vechime în învăţământ de peste 10 ani, precum şi sporul de suprasolicitare neuropsihică existent la toate tranşele de vechime în învăţământ;
E. indemnizaţia pentru personalul didactic care îndeplineşte activitatea de diriginte, pentru învăţători, educatoare, institutori şi profesor pentru învăţământul preşcolar şi primar.
(3) Pe lângă salariul de bază definit potrivit alin. (2), se acordă, după caz, indemnizaţia de zone izolate, spor de practică pedagogică, spor de predare simultană, compensaţii tranzitorii, spor pentru condiţii periculoase sau vătămătoare, spor de vechime în muncă.

pentru calcul complet, vedeti aici: [ link extern ]

CAS-ul se opreste pe stat.

Cazul meu este putin diferit de ceea ce ati expus dvs.
Sunt invatator pensionar incadrat la plata cu ora.
Cunoaste cineva care anume lege stabileste nr de ore pe care trebuie sa-l faca un invatator care preda la 4 clase simultan?
Multumesc