Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari intretinere

Sal, as vrea sa stiu daca se poate de la un expert contabil cum se calculeaza penlizarile la intretinere, am 2000 de lei de plata si administratorul mi-a zis ca pe luna la banii astia am penalizari de 100 de lei.

am inteles ca penalizarile nu se pun 12 luni sau daca se pun se pun la banii din fiecare luna nu la total.
Penalitatile de intarziere se calculeaza daca scadenta platii depaseste 30 de zile, deci daca plata se face in a 31-a zi se calculeaza o penalitate de intarziere de 5% din plata.
In primele 30 de zile de intarziere se datoreaza o dobanda de 0,05% pe zi din suma scadenta.
Vezi art.120 si art.120 indice 1 din OG 92/2003 cu modificarile si completarile ulterioare.
in mare daca am 2000 de lei intretinere cat ar trebui sa-mi vina pe luna penalizare ...administratorul mi-a zis cam 100 de lei
@ciandreea

Procentul de penalizare in cadrul asociatiilor de proprietari este stabilit prin legea 230/2007 si nu poate depasi procentul de 0,2%/zi.

@soso1986
De cand va dateaza aceasta restanta?
Penalizarea se calculeaza pentru cota de intretinere + fond de rulment + fond de reparatii neachitat intr-o luna * cu 0.2% * numarul de zile de neachitare pornind de la data scadenta din lista de plata pana in ziua calculului.
Asa se procedeaza cu sumele neachitate din fiecare luna.
Apoi se insumeaza penalizarile calculate pentru fiecare luna si rezulta penalizarea totala in ziua calculului.

Daca nu se achita in ziua calculului penalizarea poate creste cu fiecare zi de intarziere.

elga50, moderator
soso1986 a scris:
... as vrea sa stiu daca se poate de la un expert contabil cum se calculeaza penlizarile la intretinere, am 2000 de lei de plata si administratorul mi-a zis ca pe luna la banii astia am penalizari de 100 de lei.

Avand 2000 lei restanta, cu siguranta este o suma acumulata in timp. Asa ca nu mai intra in discutie ca ar trebui platita suma dupa nu stiu cate zile de la afisare si asa mai departe. Au trecut de mult timp toate termenele si paratermenele. Asa ca asocaitia, asa cum s-a precizat mai sus, poate sa calculeze penalizari de maxim 0,2% pe zi de intarziere. Pentru luna iulie, de exemplu, care a avut 31 de zile rezulta:
2000 lei X 0,2% X 31 zile = 124 lei
In fiecare luna de neplata se mai adauga la debit suma de plata ce a devenit scadenta din penultima luna si se calculeaza iar penalizare de 0,2% pe zi.
Ati avut penalizari calculate lunar inca de cand aveati restante de 200, 300, 500...lei... pana la acesti 2000 lei. Asa ca in functie de vechimea primelor restante si cuantumul acestora puteti avea acum penalizari de maxim 2000 lei avand in vedere ca penalizarile nu pot depasi restanta asupra careia s-a calculat.
Deci puteti avea maxim 4000 lei de plata din care 2000 lei restante si maxim 2000 lei penalizari.
Adriantot, moderator
Buna ziua,as vrea sa stiu daca in luna februarie s-a afisat intretinerea 830lei pt ianuarie cu data scadenta 29 feb,nu am platit,in martie au afisat pt luna februearie 770lei cu data scadenta 30 martie,pe 2 aprilie am platit 1000 lei adica intretinerea pt luna ianuarie 830 si avans din februarie.ieri pe data de 18 aprilie au afisat pt martie la restanta apar cu 1600 lei si penalizare in valoare de 100 lei ,cu toate ca am achitat in 02.04 1000lei.Este corecta aceasta penalizare? Va multumesc!