Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari intretinere

Sal, as vrea sa stiu daca se poate de la un expert contabil cum se calculeaza penlizarile la intretinere, am 2000 de lei de plata si administratorul mi-a zis ca pe luna la banii astia am penalizari de 100 de lei.

am inteles ca penalizarile nu se pun 12 luni sau daca se pun se pun la banii din fiecare luna nu la total.
Cuantumul penalizarii de 100 lei poate fi corect daca a fost determinat conform sistemului propriu de penalizari adoptat de comitetul executiv al asociatiei dumneavoastra. Prin acesta se stabileste procentul de penalizare (maxim 0,2%/zi), data de la care se calculeaza aceste penalizari, daca se tine cont sau nu de fondul de rulment....

Sau, in lipsa unui sistem propriu de penalizari, vi s-au putut repartiza penalizarile aplicate de furnizori, proportional cu restantele dumneavoastra, fara a mai tine cont de limita de 0,2%.
Nu, nu este corect!
Daca ati achitat pe 2 aprilie, pana pe 18 aprilie trebuia operata plata de 1000 lei, ca doar n-o fi socotit pe 1 aprilie si s-o fi afisat pe 18 aprilie. Asa ceva mi se pare a fi imposibil.
Pe de alta parte penalizarea pentru ianuarie trebuia sa inceapa pe 29 martie, adica penalizarea ar fi penru 4 zile de intarziere = 830 * 4 zile * 0,2% = 6,64 lei.