Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... suspendare societate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

suspendare societate

Buna ziua, Intr un SRL cu doi asociati 50% cu 50% din care eu administrator cu puteri depline, pot cere susendarea activitatii fara acodrul celuilat asociat?Va multumesc...In cazul in care celalalt asocait nu este de acord cum pot cere procedura de suspendare a activitatatii?
Suspendarea activitatii este de competenta Adunarii Generale a Asociatilor, in consecinta pentru a putea suspenda activitatea societatii aveti nevoie de acordul asociatului dvs.

In cazul in care nu va intelegeti cu acesta puteti sa solicitati pe cale judecatoreasca retragerea din societate sau excluderea asociatului.
Puteti cere suspenderea societatii si singur, in cazul in care acest lucru este prevazut expres in actul constitutiv. Daca nu urmati sfaturile colegei de mai sus.SUCCES!