Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj succesoral

as dori sa imi confirmati(sau infirmati:D) un aspect.se poate face iesirea din indiviziune in lipsa unuia dintre copartasi?este vb de o actiune de partaj succesoral iar unul din mostenitori nu este in tara.
si ce legatura are daca nu este in tara???? ... se va cita acolo unde este... daca va binevoi sa vina, bine, daca nu, procesul va merge mai departe!
Da, se poate judeca in lipsa acestuia dar va trebui citat.
Se va ocupa avocatul dvs. de aspectele procedurale.

avocat Claudiu Lascoschi
multumesc frumos.asa stiam,dar fiindca inca nu am facut procedura civila nu eram sigura si trebuia sa dau un raspuns cert.multumesc mult!acu mai am o intrebare.din cate m-am interesat,in cazul actiunii de partaj taxa de timbru se calculeaza in functie de valoarea mostenirii.se poate evita aceasta taxa prin imparteala de buna voie,fara ca persoanele in cauza sa se mai adreseze instantei.corect?si daca e asa,cum se constata imparteala facuta de buna voie,ca sa ramana "batuta in cuie"?
doar pe cale judecatoreasca se poate face.
Smecherie,
Vrei sa ramai cu averea pe baza faptului ca platesti taxa de timbru. Declara-l pe cel din strainatate, ca, de altfel, la intoarcere, va da imparteala peste cap.
Doncean, utilizator