Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarul tevii de gaze naturale de pe scara nu imi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarul tevii de gaze naturale de pe scara nu imi da acordul pentru racordare si cere o suma imensa-1ooo RON

Buna ziua!
De ceva timp m-am hotarat sa ma racordez si eu la teava de gaze naturale de pe scara blocului, pentru ca nu am putut atunci cand s-a instalat.
Am solicitat acordul in scris al vecinilor care au gaze-cu nume,semnatura, CNP, iar in cererea respectiva am mentionat faptul ca ii despagubesc cu suma calculata de cei de la Distrigaz.
Am intampinat probleme cand am ajuns sa cer acordul celor care s-au ocupat de instalatia gazelor(sunt 3 persoane-proprietari)-care au cerut suma de 1000 RON doar pentru ei, invocand motive de genul ca ei au depus un efort mare si au spus ca toate persoanele care se racordeaza trebuie sa plateasca o suma de ei stabilita, chiar dublata de la an la an.Deci, pe langa suma despagubirilor pentru vecini, trebuie inca 1000 Ron, ceea ce este inadmisibil.
Ce se poate face?
Cum reusesc sa dau suma reala si cum pot evita eventualele chemari in instanta de catre acestia?

Va multumesc anticipat
Nu inteleg de ce trebuie sa-i 'despagubiti" pe vecini. I-ati pagubit cu ceva?
Discutati cu vecinii dumneavoastra si intrebati-i cat au platit proprietarilor instalatiei de gaz (cei 3, daca sunt 3 proprietari), ultimii bransati. Daca s-au mai bransat si altii la noua instalatie, in afara de cei 3, cat au platit celor 3 proprietari?
Apoi incercati sa ajungeti prin intelegere sa platiti si dumneavoastra la fel ca ei.
anastasie a scris:

Cum reusesc sa dau suma reala si cum pot evita eventualele chemari in instanta de catre acestia?

In instanta,nu pot sa sustina si sa probeze cu temei legal suma pe care o solicita.
In astfel de situatii,trebuie sa incercati,sa staruiti ,pentru a lamurii pe cei care pretind sume ,ca nu este moral si nu este legal astefel de impuneri fara suport legal
anastasie a scris:

Buna ziua!

Am solicitat acordul in scris al vecinilor care au gaze-cu nume,semnatura, CNP, iar in cererea respectiva am mentionat faptul ca ii despagubesc cu suma calculata de cei de la Distrigaz.
Va multumesc anticipat

Nu am inteles ce au calculat cei de la Distrigaz.Din cate stiu eu,teava este proprietate privata a celor care au contribuit la instalarea ei si Distrigaz nu poate calcula suma care trebuie platita proprietarilor respectivi.Daca suma ceruta considerati ca este prea mare,ii dati in judecata.
anyme, utilizator
Dumneavoastra trebuie sa platiti pentru racordare in functie de devizul lucrarii(cat i-au costat pe ei lucrarea de montaj a tevii) si de cati proprietati beneficiaza de ea, si nu cat au ei chef sa ceara.

Daca nu puteti sa va intelegeti aplicati metoda propusa in topicul acesta www.avocatnet.ro/content/for...

Se pare ca puteti sa va racordati fara acordul vecinilor. Mergeti la un notar si depuneti o declaratie prin care va luati angajamentul ca veti despagubi proprietarii tevii in raport de cota/parte din teava de gaze. Cu aceasta declaratie mergeti firma care va executa lucrarea. Mai tarziu daca vor vrea bani de la dumenavoastra trebuie sa va oblige legal, prin executor judecatoresc, iar acolo le trebuie devizul lucrarii. In functie de acesta veti plati o suma corecta.

Proprietarilor tevii ar fi bine sa le amintiti ca au semnat o declaratie cum ca nu vor ingradi accesul la ea.
grandanat, utilizator
grandanat a scris:

Dumneavoastra trebuie sa platiti pentru racordare in functie de devizul lucrarii(cat i-au costat pe ei lucrarea de montaj a tevii) si de cati proprietati beneficiaza de ea, si nu cat au ei chef sa ceara.

Da,este corect ceea ce scrieti aici.

Daca nu puteti sa va intelegeti aplicati metoda propusa in topicul acesta www.avocatnet.ro/content/for...

Se pare ca puteti sa va racordati fara acordul vecinilor. Mergeti la un notar si depuneti o declaratie prin care va luati angajamentul ca veti despagubi proprietarii tevii in raport de cota/parte din teava de gaze. Cu aceasta declaratie mergeti firma care va executa lucrarea. Mai tarziu daca vor vrea bani de la dumenavoastra trebuie sa va oblige legal, prin executor judecatoresc, iar acolo le trebuie devizul lucrarii. In functie de acesta veti plati o suma corecta.

Trebuie,mai intai dv.,si apoi cel care a deschis topicul,sa inteleaga ca nici o firma nu se apuca sa se lege la o teava de gaze daca nu are semnaturile proprietarilor respectivi.Acea declaratie notariala este apa de ploaie,pentru ca cel care merge la notar neavand contractul in mana nu stie de fapt cat a costat instalarea acelei tevi initial,deci nu poate estima cat are de plata.Plus de asta firma risca un proces cu proprietarii tevii si cei din urma au mari sanse sa castige,cum s-a intamplat in Timisoara.
Proprietarilor tevii ar fi bine sa le amintiti ca au semnat o declaratie cum ca nu vor ingradi accesul la ea.

Sunt unic proprietar de teava si nu am o astfel de declaratie.