Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Aceasta este lumea noastra ?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Aceasta este lumea noastra ?

Traim intr-o lume bolnava,dispersata in "de aia" si "de ailallti",pe principii,de multe ori,aleatorii,intr-o lumea a haosului si a inceputului disolutiei puterilor in stat,intr-o lume amarata ,aflata intr-o criza,adancita artificial de imobilismul , de impotenta manageriala si politica a unor indivizi,care se numesc politicieni,care,la putere sau in opozitie,se perinda in mass-media,intr-o veselie,insa fara a avea solutii anticriza,adresandu-si epitete sau sudalme unii altora,dar mergand apoi sa "bea adalmasul"impreuna.
Din parlament sau din guvern,ne fac cu mana,aceleasi figuri jalnice(de data asta votate de noi !) ,care asteapta cu nerabdare alternanta la putere.
Sacul acela aurit, aproape s-a golit,dar fiecare vrea sa mai apuce ceva,macar de pe fund,indesandu-si adanc ambele brate ,de fapt cat mai adanc.
Este coada la "cascaval"... ca pe vremea lui Ceusescu, la ratii.
Nu are importanta, fiecare vrea sa mai apuce cate ceva si atunci daca este vorba despre"cascaval" cei aflati astazi in opozitie,vor fi sprijiniti de cei de maine,din umbra ,ca doar sunt" colegi" ,pentru ca si voturile se pot negocia,in functie de "ce iese".
In acest timp,oamenii nemultumiti,necajiti,cu probleme reale,adancite de venirea iernii si de cresterea cheltuielilor,scrasnind din dinti protesteaza condusi de unii lideri sindicali,cu burti,cu conace,cu afaceri prospere si cu dosare penale ,dar lipsiti de credibilitate fata de o putere care ii poate avea oricand la mana si incet,incet si fata de cei,pe care au pretentia ca ii reprezinta.
Un fragment de imagine al lumii in interiorul careia ne aflam si in care traim.
Aceasta sa fie lumea noastra sau este doar o lume care indeamna la nostalgie fata de unele vremi repudiate si de mult apuse ?
Eu nu sunt nostagic,dar constat ca in fecare zi este tot mai greu pentru omul din popor.
Si in pofida tuturor si a tot ce se intampla..."lupta pentru cascaval" este in plina desfasurare.

Radu Gabrian, Mediator
Da, e bolnvava pentru ca medicii ne pleaca si nu mai este cine sa elibereze retete, asistentele medicale pleaca si ele pentru ca in spitale nu au seringi si ace sa faca injectiile necesare insanatosirii lumii noastre, aia cea bolnava.
Este grav ca suntem doar la inceputul disolutiei puterilor in stat. Procesul de descompunere trebuie grabit pentru ca putregaiul sa fie ridicat cat mai repede de angajatii lui Prigoana.
Darie Tudor, utilizator
Multumesc pentru invitatie,as vrea sa adaug si eu cateva cuvinte.

Un subiect interesant acesta de a analiza lumea noastra .Cu totii facem parte din ea, chiar daca este buna sau rea. Insa ce facem noi pentru a o imbunatati?Ce facem noi pentru invatamantul putred care nu mai prezinta nici un interes pentru copii nostrii?Ce facem cu taxele si impozitele care ne secatuiesc pe zi ce trece?Privim la televizor ,ce vedem?Scandalurile si certurile celor din politica ,care isi vad doar propriile lor interese.Promisiunile acestora ,care nu se concretizeaza .Ce facem cu lipsa locurilor de munca,care duce la un dezechilibru economic,care creeaza lipsa fondurilor de pensii?
Cu cine sa ne luptam noi?Cu ei...?????
Politicieni...oameni de rand...suntem toti o apa si-un pamant. Exceptiile nu fac decat sa intareasca regula. Societatea este bolnava in ansamblul ei nu doar politicienii sunt de vina deoarece ei provin tot din randul nostru. In fond noi i-am ales. Gradul de constiinta sociala este zero daca este sa-l masuram dupa pretentiile europene si, in aceste conditii, nu ne putem astepta sa mearga bine atat timp cat pentru noi Romania exista doar pana la usa apartamentului sau pana la poarta casei. Drama este ca pentru unii ea nu exista nici pana acolo.
Multumesc pentru invitatie ...!
Interesant subiect ...dar caruia, din scarba pentru intreaga clasa politica refuz sa-i acord prea multa atentie.
Toti sunt o apa si un pamant, toti se infrupta din munca si sudoarea milioanelor de amarati care abia asi duc zilele...tara este in pericol, nu mai poate fi guvernata responsabil...la toate acestea o contributie insemnata aducindu-si trusturile de presa conduse de securisti ...
Solutie: O noua JILAVA pentru toti cei care au condus tara in ultimi 20 ani si confiscarea tuturor averilor. Cu siguranta dupa valorificare vor fi pentru multi ani bani de pensiii si salarii...:hm:
filipstelian a scris:

Multumesc pentru invitatie ...!
Interesant subiect ...dar caruia, din scarba pentru intreaga clasa politica refuz sa-i acord prea multa atentie.
Toti sunt o apa si un pamant, toti se infrupta din munca si sudoarea milioanelor de amarati care abia asi duc zilele...tara este in pericol, nu mai poate fi guvernata responsabil...la toate acestea o contributie insemnata aducindu-si trusturile de
presa conduse de securisti ...

Solutie: O noua JILAVA pentru toti cei care au condus tara in ultimi 20 ani si confiscarea tuturor averilor. Cu siguranta dupa valorificare vor fi pentru multi ani bani de pensiii si salarii...:hm:

Si dupa aceea ce facem ? Pe cine mai dam vina ? Pe cine mai ducem la Jilava ? Daca noi insine nu o sa ne schmbam nu va folosi la nimic.