Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj de bunuri si datorii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj de bunuri si datorii

Buna ziua ,
ca rog sa-mi raspundeti
1. Daca am posibilitatatea de a obtine mai mult decat 50% din bunurile cumparate impreuna in timpul casatoriei in conditiile in care pot dovedi cu acte ca veniturile mele erau mai mari decat ale sotului?
2. Cum pot imparti un credit contractat doar pe numele meu in timpul casatoriei dar cu care am cumparat un autoturism si am renovat casa parintilor sotului?

Pentru intrebarea 1 fac urmatoarele precizari:
1. Bunurile (electrocasnice -frigider, masina de spalat, cuptor cu microunde , boiler etc )achizitionate in timpul casatoriei au ramas la fostul sot si facturile prin care au fost achizitionate la fel.
2. Un autoturism a ramas la mine.
3.In timpul casatoriei am facut imbunatatiri la o locuinta care era in proprietatea parintilor lui si nu am facturi pe materialele de constructie
Nu aveti cum sa beneficiati de mai mult de 50% din patrimoniu asa cum nu poate nici el toate bunurile o sa se inparta egal la partaj(el televizoru`,dvs frigiderul si tot asa)cel mai bine ar fi sa stabiliti inainte de proces cu sotul ce care cum vreti sa luati altfel daca nu va intelegeti o sa hotarasca judecatorul hotarari cu care nu cred ca o sa fiti de acord cu toate da trebuiesc respectate,deci stabiliti amiabil inainte.Rata la fel o sa se imparta egal la fel cu autoturismul iar cu acea constructie nu aveti cum sa va mai recuperati banii din construire.
Puteti face dovada unei contributii mai mari la dobandirea bunurilor comune,
C.fam prevazand prezumtia contributiei egale a sotilor la dobandirea bunurilor
comune, prezumtie care poate fi rasturnata prin probe.
Imprumuturile dobandite in timpul casatoriei se impart ca si bunurile,
facand parte din pasivul masei de bunuri comune si se suporta de soti
in raport de contributia fiecaruia.