Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces de partaj când unul dintre soți nu a avut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces de partaj când unul dintre soți nu a avut venituri pe durata căsătoriei: care sunt procentele de împărțire a bunurilor în acest caz?

Buna ziua. Fratele meu a divortat recent de sotia cu care a fost casatorit 6 ani si cu care are un copil de 10 ani si bunuri imobile. Mentionez ca in timpul casatoriei sotia nu a avut loc de munca iar copilul a fost incredintat mamei iar tata plateste pensie. Intrebare: in cazul unui proces de partaj care sunt, conform legii, procentele de impartire a bunurilor? Multumesc frumos!
Manuela Rășină, administrator
Daca bunurile au fost achizitionate in timpul casatoriei, ea are drept la 1/2. Cel putin teoretic. In instanta se poate solicita o cota proportionala cu contributia fiecaruia, dar trebuie sa va spun ca si ingrijirea gospodariei, cresterea copiiilor reprezinta contributie.
Art. 357 NCC
Lichidarea comunităţii. Partajul
(1) În cadrul lichidării comunităţii, fiecare dintre soţi preia bunurile sale proprii, după care se va proceda la partajul bunurilor comune şi la regularizarea datoriilor.
(2) În acest scop, se determină mai întâi cota-parte ce revine fiecărui soţ, pe baza contribuţiei sale atât la dobândirea bunurilor comune, cât şi la îndeplinirea obligaţiilor comune. Până la proba contrară, se prezumă că soţii au avut o contribuţie egală.
(3) Dispoziţiile art. 364 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

Prezumtia de contributie a sotilor la dobandirea bunurilor comune este de 50% pentru fiecare dintre soti, insa aceasta prezumtie poate fi rasturnata prin probele administrate in cadrul procesului de partaj.
De ex, oricare dintre soti poate solicita o cota majorata ( mai mare de 50%) la dobandirea bunurilor comune si in sustinerea acesteia cereri sa administreze probe din care sa rezulte ca a avut o contributie mai mare decat celalalt sot, avand in vedere venitul obtinut in timpul casatoriei.

Pare ca va avea fiecare jumatate.
Doar daca se inteleg pot fi cote diferite n cazul dat.
Trebuie analizate mai multe lucruri pentru a se putea ajunge la o altă concluzie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat