Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda lipsa carte verde - corecta ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda lipsa carte verde - corecta ?

In uniunea europeana mai e valabila cartea verde ? Am o masina inmatriculata pe Italia la care la un control imi lipsea carte verde ? AM luat amenda conform art 101/1/18 OUG 195/2002 . E corect aplicata sau pot sa o contest ?
Buna ziua !
Este valabila asigurarea de raspundere civila obligatorie pentru tarile UE(asa zisa carte verde). Avand in vedere ca nu precizati in ce tara ati primit amenda, consider ca daca aceasta sanctiune vi s- a acordat in Romania, asigurarea fiind incheiata in Italia, sanctiunea este corecta.
Cu stima !
Cartea verde e valabila inafara UE, de exemplu daca pleci cu o masina inmatriculata in Italia si vrei sa ajungi in R. Moldova, Ucraina, Bielorusia. In interiorul UE se considera ca masina e asigurata fiindca circula cu numere europene.

Deci daca vii in Romania cu o masina din Italia nu iti trebuie carte verde.

Dar trebuie sa ai o asigurare RCA in curs de valabilitate cat esti cu masina in Romania. La masinile italiene e acel 'tagliando assicurativo' - patratul de hartie expus in geam. Oricum si cartea verde ti-o dau inclusa tot in banii aia. Rar mai sunt cei care o dau separat.

Daca politia romana te gaseste cu asigurare expirata, cum se mai intampla la cei care umbla cu numere de bulgaria, iti ia talonul si numerele de inmatriculare.

Eu zic ca e prudent sa contestezi amenda doar daca ai o asigurare RCA italiana in curs de valabilitate. Daca n-ai, fa-ti una pana nu te lasa politia pe jos.