avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatia in UE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatia in UE

In ce conditii se poate circula in Italia cu o masina inmatriculata in Romania? Proprietarul masinii are rezidenta in Italia. Este obligat sa faca asigurare italiana? sau sa inmatriculeze masina aici....avand in vedere ca aici locuieste?
Va multumesc mult ( anticipat) pentru ajutor !!!:love1:
Poate circula in mod neconditionat,RCA-ul este valabil pe tot teritoriul UE,sunt doar cate state care fac exceptie,insa nu e cazul Italiei.Nu trebuie sa-si schimbe nimic la masina,decat asigurarea sa fie valabila.
Presupune schimbarea de numere atunci cand propietarul isi schimba domiciliul.:wave:
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti circula fara restrictii in aproape toate tarile europene cu exceptia tarilor care nu sunt trecute in cartea verde.
Tiberius_cc a scris:

Poate circula in mod neconditionat,RCA-ul este valabil pe tot teritoriul UE,sunt doar cate state care fac exceptie,insa nu e cazul Italiei.Nu trebuie sa-si schimbe nimic la masina,decat asigurarea sa fie valabila.
Presupune schimbarea de numere atunci cand propietarul isi schimba domiciliul.:wave:


si daca are rezidenta in Italia? trebuie sa schimbe numerele? asta e de fapt problema....ca de asigurare stiu ca e valabila.
NU ! doar daca isi muta domiciliul acolo in italia..
In situatia in care este el acum,nu trebuie sa faca nimic,decat sa aibe grija in italia de masina, ca aia de acolo au ceva cu masinile cu nr de romaniaX-(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda lipsa carte verde - corecta ? theslick13 theslick13 In uniunea europeana mai e valabila cartea verde ? Am o masina inmatriculata pe Italia la care la un control imi lipsea carte verde ? AM luat amenda conform ... (vezi toată discuția)
Circulatia in ue si in afara ue cu numere de inmatriculare provizorii ines19_06 ines19_06 Buna seara! Sunt cetatean tunisian, student in Iasi cu rezidenta pana in 2013 in Romania. As vrea sa achizitionez un autovehicul din Romania fabricat in anul ... (vezi toată discuția)
rca italia, valabilitate in romania ionutandrei34 ionutandrei34 De curand am achizitionat o masina din italia,as vrea sa stiu daca asigurarea de acolo este valabila si in romania. (vezi toată discuția)