Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Un consilier juridic care are o vechime de 10 ani in ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Un consilier juridic care are o vechime de 10 ani in domeniul juridic trebuie sa mai dea examen de intrare in Barou pentrua deveni avocat?

Daca cineva este consilier juridic si are o vechime in domeniu de 10 ani, pentru a intra in avocatura trebuie sa dea examen?
Sau se poate intra fara examen?
Art. 16 din Lg. 51/1995 prevede:
(1) Dreptul de primire in profesie se obtine pe baza unui examen, organizat conform prevederilor prezentei legi si statutului profesiei.
(2) La cerere, poate fi primit in profesie, cu scutire de examen:
a) titularul diplomei de doctor in drept;
b) cel care, anterior sau la data primirii in profesia de avocat, a indeplinit functia de judecator, procuror, notar, consilier juridic sau jurisconsult timp de cel putin 10 ani.
Multumesc foarte mult.
Dar alin.2 al acestui articol nu a fost abrogat prin OUG 159/2008?
Conform aceleiasi ordonante de urgenta art.16 are urmatorul continut:"Primirea in profesie se obtine pe baza unui examen la nivel national organizat de UNBR potrivit prezentei legi si Statutului de avocat".

In aceste conditii se mai poate intra fara examen?
a fost declarat neconstitutional in martie 2010