Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fabrica de reciclat PET-uri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fabrica de reciclat PET-uri

Buna ziua!

As fi interesat de obtinerea unor fonduri europene nerambursabile ,in vederea infiintarii unei fabrici de reciclat PET-uri......dar sincer nu stiu de unde sa incep.As avea nevoie de indrumare privind accesarea acestor fonduri,organismele abilitate cu care e nevoie sa iau legatura, precum si achizitionarea liniei tehnologice aferente.

V amultumesc.
Cred ca dvs. puteti accesa programul "DOMENIUL MAJOR DE INTERVENTIE (DMI) 4.3.

Suma maxima nerambursabila pe care o puteti primi este intre 100.000.-200.000. Euro, cheltuielile eligibile fiind momentan de 70% pentru toate proiectele (deci dvs. sustineti cu 30%) proiectul.

Daca accesati pe google acest program, puteti obtine toate informatiile necesare.
Bafta!
Iuliana Cermak, Avocat
Va multumesc!
nu mai este necesara cofinantarea de 30% , suma eligibila nerambursabila este de 100% , fara a depasi 200.000 euro. este vorba despre domeniul de interventie 4.3 , programul operational regional , www.inforegio.ro.
din pacate , s-au cam inchis liniile de finantare in 70% din regiuni,iar pt cele ramase gradul de incarcare a depasit 100% , deci proiectele depuse sunt trecute pe lista de rezerva.
O fabrica de reciclat PET-uri se poate incadra pe cel putin 3 programe de finantare din fonduri europene. Este o activitate eligibila atat in mediul urban, cat si in cel rural.

Atentie insa sa nu confundati reciclarea cu colectarea de deseuri.