Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenetel la barbati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenetel la barbati

As dori sa aflu ce acte sunt necesare pentru ca un barbat sa poata beneficia de indemnizatia de crestere a copilului
multumesc frumos
Drepturile prevãzute de ordonanþã de urgenþã nr. 148, reprezentând indemnizaþie, stimulent sau alocaþie de stat pentru copii, se acordã, la cerere, în baza urmãtoarelor documente, dupã caz:
a) actul de identitate al solicitantului;
b) certificatul de naºtere al copilului ºi, dupã caz, livretul de familie;
c) certificatul de persoanã cu handicap al copilului, dupã caz;
d) adeverinþã eliberatã de autoritãþile competente sau de cãtre angajator, dupã caz, din care sã rezulte îndeplinirea condiþiilor prevãzute la art. 1;
e) adeverinþã eliberatã de plãtitorul indemnizaþiei de maternitate sau, dupã caz, alte dovezi, din care sã reiasã ultima zi de concediu de maternitate, în situaþia prevãzutã la art. 10 alin. (1) lit. a);
f) declaraþie pe propria rãspundere din care sã reiasã cã solicitantul nu beneficiazã în acelaºi timp de indemnizaþie de maternitate, în situaþia prevãzutã la art. 10 alin. (1) lit. b);
g) declaraþie pe propria rãspundere din care sã rezulte cã celãlalt pãrinte natural sau, dupã caz, o altã persoanã dintre cele prevãzute la art. 5 alin. (2) nu beneficiazã de drepturile prevãzute de prezenta ordonanþã de urgenþã;
h) declaraþie pe propria rãspundere din care sã rezulte cã solicitantul se ocupã de creºterea ºi îngrijirea copilului ºi cã acesta nu este încredinþat sau dat în plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
i) dovada eliberatã de autoritãþile competente, de angajatori sau, dupã caz, declaraþie pe propria rãspundere, din care sã rezulte cã solicitantul se aflã în concediu pentru creºterea copilului - pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 1, respectiv art. 2;
j) dovada eliberatã de autoritãþile competente sau, dupã caz, declaraþie pe propria rãspundere, din care sã rezulte cã solicitantul realizeazã venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 3;
k) dovada eliberatã de autoritãþile competente sau de cãtre angajator, dupã caz, din care sã rezulte încadrarea în situaþiile prevãzute la art. 1 alin. (2);
k^1) dovada eliberatã de autoritãþile competente pentru realizarea veniturilor din activitãþi independente sau, dupã caz, din activitãþi agricole ºi a plãþii impozitului pentru acestea;@
l) alte acte necesare, dupã caz, stabilirii dreptului