Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functii cu studii medii si superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functii cu studii medii si superioare

sunt incadrata pe un post de referent/inspector resurse umane 342304 cu studii medii. am absolvit studiile superioare in domeniu cu diploma de licenta .As vrea sa stiu daca postul poate fi transformat in unul cu studii superioare si ce COR ar avea?
piticul a scris:

sunt incadrata pe un post de referent/inspector resurse umane 342304 cu studii medii. am absolvit studiile superioare in domeniu cu diploma de licenta .As vrea sa stiu daca postul poate fi transformat in unul cu studii superioare si ce COR ar avea?

241216 specialist resurse umane
123205 sef serviciu resurse umane
123207 manager resurse umane
Domnule Elis, poate fi manager de resurse umane cineva care are curs de inspector ru? Stiam ca exista curs separat de manager ru.
Pentru a fi incadrat pe o functie de manager resurse umane nu este obligatoriu ca persoana respectiva sa aiba un curs de profil
Schimbarea titulaturii in manager resurse umane sau specialist resurse umane ar implica o promovare la nivel de functie nu?mi s-ar parea ciudat sa apari ca manager de resurse umane cand specializarea ta e de inspector resurse umane. La nivel de sarcini sunt vizibil diferentiate...
eu sincer nu prea inteleg acest cor ..cum sunt clasificate functiile in corelatie responsabilitatile postului si cu nivelul de studii..
Vioreld a scris:

Domnule Elis, poate fi manager de resurse umane cineva care are curs de inspector ru? Stiam ca exista curs separat de manager ru.

Da, exista cursuri speciale pentru astfel de manageri ... insa daca o persoana are cursul de IRU si studii superioare cred ca poate fi angajat pe o asfel de functie, chiar fara acel curs de MRU.