Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare venituri din activitati independente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare venituri din activitati independente

buna ziua,
apelez la cunostintele dv.pentru urmatoarea problema:
daca sunt agent brokeraj prin contract de mandat pentru incheierea asigurarilor de locuinta ce voi mai plati la stat la finalul activitatii?se plateste doar impozit pe venit sau si celelalte contributii similare salariilor?
multumesc anticipat
Impozit pe profit,
Contractul de mandat este un contract incheiat conform Codului Civil.
O.U.G. 82/2010, prevede ca pentru veniturile realizate pe baza contractelor incheiate conform Codului Civil sa se plateasca pe langa impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii (CAS, CASS si Somaj).