Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita - poate fi oprita?
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita - poate fi oprita?

se poate legal opri o executare silita
Da, prin contestatia la executare se poate face contestatie impotriva executarii silite precum si impotriva oricarui act de executare silita. Aceasta contestatie se introduce la instanta de executare,care poate suspenda executarea.
Termenul in care trebuie introdusa contestatia este de 15 zile de la data la care:
a) contestatorul a luat cunostinta de actul de executare pe care-l contesta sau de refuzul de a indeplini un act de executare;
b) cel interesat a primit, dupa caz, comunicarea ori instiintarea privind infiintarea popririi. Daca poprirea este infiintata asupra unor venituri periodice, termenul de contestatie pentru debitor incepe cel mai tarziu la data efectuarii primei retineri din aceste venituri de catre tertul poprit;
c) debitorul care contesta executarea insasi a primit somatia ori de la data cand a luat cunostinta de primul act de executare, in cazurile in care nu a primit somatia sau executarea se face fara somatie.
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat