Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare pe salariu

buna seara .ma pot adresa cu contestatie la executare si daca hotararea in vederea retinerii sumei din salariu a fost data in noiembrie 2009? nu am fost de acord cu aceasta retinere dar nu am stiut cum se poate lupta impotriva ei.
Cum in noiembrie 2009 ? ... cred ca este o eroare de scriere ;)

Potrivit art.401 c.proc.civ.:
(1) Contestaţia se poate face în termen de 15 zile de la data când:
a) contestatorul a luat cunoştinţă de actul de executare pe care-l contestă sau de refuzul de a îndeplini un act de executare;
b) cel interesat a primit, după caz, comunicarea ori înştiinţarea privind înfiinţarea popririi. Dacă poprirea este înfiinţată asupra unor venituri periodice, termenul de contestaţie pentru debitor începe cel mai târziu la data efectuării primei reţineri din aceste venituri de către terţul poprit;
c) debitorul care contestă executarea însăşi a primit somaţia ori de la data când a luat cunoştinţă de primul act de executare, în cazurile în care nu a primit somaţia sau executarea se face fără somaţie.
in noiembrie 2008 s-a dat hotararea