Forum Discuţii juridice Executare silită Execuare silita -licitatie mobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Execuare silita -licitatie mobiliara

Buna ziua
Am urmatoarea situatie. in baza unei hotarari judecaoresti definitive, am primit ordin de executare silita, apartamentul fiind-mi pus spre licitatie. Adresa de poprirea catre banca nu s-a facut in baza hotararii definitive (suma de 7000 ron), ci pe suma de 1190 ron.
O parte din debit a fost platit pana in momentul in care am primit adresa de poprire, iar resul debitului l-am platit in momentul cand am primit publicatia de vanzare imobiliara. Ar trebui sa mai fac si contestatie si suspendare la executarea silita? Daca da, ma puteti ajuta cu un model?
Specific inca o data ca debitul a fost platit in totalitate, doar cheltuielile de judecata nu.

Multumesc
Diferenta reprezinta cred cheltuielile de executare.
Pentru acestea procesul verbal al executorului este titlu executoriu, asa ca trebuie platite si ele.
Mai bine taxele de timbu si eventual costurile cu avocatul le folositi pentru a achita ce a mai ramas de achitat.
Nu aveti motive de contestatie. Dupa ce achitati solicitati executorului inchiderea executarii, care se consemneaza in proces verbal. Atunci cereti si radierea sarcinilor instituite asupra imobilului si ridicarea popririi.