avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Contractul de inchiriere trebuie neaaparat inregistrat ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Contractul de inchiriere trebuie neaaparat inregistrat la financiar ca sa fie in viguare?

Am facut un contract de inchiriere cu propietarul apartamentului de unde stau acum dar doar noi intre noi si nu l-am legalizat sau depus undeva.Sunt considerat chirias cu forme legale? sau nu este valabil contractul pt ca nu este depus niciunde?
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 22:43, 2 Octombrie 2010
Multumesc Alberto ai fost foarte clar.
...contractul de inchiriere daca nu are data certa(inclusiv prin inreg la admin fin) nu ii este opozabil noului proprietar care va poatre evacua...1441 c civ...
Da, asa este, dar data certa poate da orice consilier juridic si avocat (nu doar Fiscul).

Un consilier juridic va scrie (de mina chiar) doar atit pe contract:
................................................
Se da data certa acestui act, prezentat in fata mea astazi 6 august 2010
Semnat
Consilier juridic Popescu Ion
.................................................

Chiar daca nu are data certa... atunci cind cumpara imobilul, noul proprietar este obligat sa faca diligentele necesare pentru aflarea sarcinilor reale ale imobilului.

Si este greu de argumentat in instanta de ce solicita evacuarea si ca "nu a stiut" ca exista chirias in imobil, de vreme ce chiriasul locuieste in imobil la momentul vinzarii.
Ce poate spune? Ca era un chirias invizibil?

Dar, intr-adevar, data certa nu este o idee rea deloc.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere cu probleme costy2010 costy2010 Detinem un apartament pe care l-am inchiriat acum aproape 4 luni pe baza unui contract facut la agentia imobiliara care a venit cu chiriasul. La data semnarii ... (vezi toată discuția)
Proces verbal scris de mana Egnar Egnar buna ziua spuneti-mi un proces verbal scris de mana intre mine propietar si chirias ,cu martori ,este luat i considerare in instanta?am inchiriat csa si acum ... (vezi toată discuția)
Respectare cantract inchiriere troanta troanta am ctr de chirie pe 10ani inregistrat la financiar pe un spatiu comercial propietaru a vandut spatiul altei persoane care vrea sa-mi mareasca chiria sau sa ... (vezi toată discuția)