Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare - LEGEA nr.50 din 29 iulie 1991 (ACTULIZATA ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare - LEGEA nr.50 din 29 iulie 1991 (ACTULIZATA 2009) privind autorizarea executarii constructiilor ºi unele masuri pentru realizarea locuintelor

La punctul 2.6.5 din lege se precizeaza urmatoarele:

2.5.6. Acordul vecinilor, conform prevederilor legale în vigoare, exprimat în formă autentică, pentru construcţiile noi, amplasate adiacent construcţiilor existente sau în imediata lor vecinătate - şi numai dacă sunt necesare măsuri de intervenţie pentru protejarea acestora -, pentru lucrări de construcţii necesare în vederea schimbării destinaţiei în clădiri existente, precum şi în cazul amplasării de construcţii cu altă destinaţie decât cea a clădirilor învecinate.

As vrea sa stiu va rog frumos, cati vecini trebuie sa isi dea acordul pentru constuctia unui balcon la parterul blocului. Multumesc anticipat,
Adi
De regula ,se solicita acordul vecinilor care detin proprietati invecinate cu titularul care solicita constructia noua,respectiv vecinii situati dreapta/stanga/deasupra
Se cere avizul asociatiei legalizat la notariat necesar pentru obtinerea autorizatiei de constructie de la primarie. Atat, nu trebuie acordul vecinilor.
Multumesc frumos.