Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Pragul minim care este?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Pragul minim care este?

Care e pragul minim pentru a cere falimentul unei firme. Adica pentru a declansa procedura de insolventa. M-am uitat in legea 85/2006, reepublicata in 2010 si la art. 3 arata ca este totusi 10.000 RON.
Am auzit ca ar fi 30.ooo RON.
Care este realitatea si in ce articol este scris?
12. valoare-prag reprezintă cuantumul minim al creanţei, pentru a putea fi introdusă cererea creditorului. Acesta este de 45.000 lei, iar pentru salariaţi, de 6 salarii medii brute pe economie/pe salariat;
Valoare modificata prin Legea nr. 169/2010.
dgnConsulting, Contabil