Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct

speta:
contract de v-c cu clauza de intratinere+ uzufruct viager. unul din uzufructuari moare. eu ca si cumparator pot sa beneficiez de cota de 50% din uzufruct? in concret, cum? se imparte folosinta sau cum?
Din punctul meu de vedere nu. Cei doi, presupun soti, si-au retinut uzufructul in favoarea lor pana la decesul ambilor......
La decesul unuia dintre uzufructuari, acest drept nu se transmite prin mostenire nimanui, se radiaza din Cartea funciara. In principiu capatati deplina proprietate pe acea jumatate de uzufruct!
...si eu zic ca se restrange...veti fi deplin proprietar pe 1/2 si nud proprietar pe 1/2...
nu m-am exprimat eu clar. asa este uzufructul se stinge, in ceea ce-l priveste pe cel care a decedat.asta inseamna ca eu as ramane deplin proprietar pe jumatate, si nud proprietar pe cealalta jumatate?
aandra, iti recapeti toate drepturile dupa radierea dreptului de uzufructului din CF dupa decesul uzufructuarului, in rest rest iti pastrezi acel drept de nud proprietar.!