Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna ziua,am o intrebare.
Am facut un uzufruct viager pentru sotul mamei mele pe casa mea proprietate personala.El are in acest moment cancer in stadiu terminal.Vreau sa stiu daca in urma acestui uzufruct,copilul sau (din casatoria anterioara) are vreun drept.Cum se stinge acest uzufruct dupa moartea sotului mamei.
Va multumesc frumos.
la decesul uzufructuarului , uzufructul de radiaza de la cartea funciara cu o copie legalizata a certificatului de deces al acestuia.
Inteleg ca dvs. sunteti nud proprietar iar sotul mamei dvs. este uzufructuar.Copilul (dintr-o alta casatorie) nu are nici un drept in legatura cu acest contract de uzufruct viager,uzufructul se stinge pe cale principala prin moartea uzufructuarului[Art.746(1)a) NCC),ca atare la moartea sotului mamei dvs.se consolideaza dreptul dvs de proprietar, adica din nud proprietar deveniti proprietar cu drepturi depline(posesie,folosinta,dispozitie).
Va multumesc frumos.