Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul minim

S-a publicat O.U.G. 87/2010 privind abrogarea impozitului minim si O.U.G. 88/2010 privind modificarea Codului de Procedura Fiscala - M.O. 669/30.09.2010.

[ link extern ]
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Ana , multumesc pentru postare !
Nu ma pot abtine sa nu comentez malitios ca nu inteleg totusi aceasta ordonanta pentru ca imi pare in contradictie cu prevederea art 16 din cod :
ART. 16
Anul fiscal
(1) Anul fiscal este anul calendaristic.
(2) Când un contribuabil se înfiinţează sau încetează să mai existe în cursul unui an fiscal, perioada impozabilă este perioada din anul calendaristic pentru care contribuabilul a existat
In fine, trecem peste ....

Asa cum am inteles ( daca e gresit , va rog sa ma corectati) practic inlauntrul anului calendaristic 2010 vom avea doua perioade fiscale care sunt tratate diferentiat si acest lucru ma duce cu gandul la o impartire , practic, a anului fiscal in 2 si putem judeca de fapt anul fiscal 2010 ca fiind format din 2 ani fiscali ...
Sper ca n-am fost eliptica in exprimare , dar nici nu stiu cum sa spun mai clar ...

Am mai inteles asa :
- nu discutam de cei cu plati anticipate , ei sunt alta categorie si nu reprezinta o pondere cantitativa semnificativa

- cei care nu fac plati anticipate , acest mod de plata fiind amanat pana in 2012, vor face asa :

Sa luam un exemplu :
- trim 1 : profit 10.000 lei , impozit datorat 1600 lei , imp minim = 550 lei , declara si plateste 1600 lei
- trim 2 : cumulat de la inceputul anului : profit 12000 lei, impozit datorat 1920 lei , 1920 - 1600 = 320, declara si plateste 550 lei
- trim 3, cumulat de la inceputul anului : profit 16000 lei, impozit datorat 2560 lei , 2560 lei -1600 lei -550 lei = 410 lei , declara si plateste 550 lei
Deci , pe un profit de 16000 lei , cumulat de la inceputul anului , a platit :
1600 + 550+550 lei = 2700 lei
Face la 25.02.2011declaratia 101, cu reglarea impozitului , pentru perioada 01.01.-30.09.2010
16000 x 16% = 2560 lei - datorat din calcul
platit si declarat in timpul anului = 2700 lei
------
Impozit platit plus 140 lei .

Trim IV :
- profit 1000 lei , profit cumulat de la inceputul anului 17000 lei
Impozit pentru trim IV = 160 lei
Declara la 25.02.2011 160 lei, fara sa mai declare la 25.01.2011 nimic .
Face iar declaratia 101 , doar pentru trim IV insa , pentru 160 lei

Pe cumulat , avem:
- declaratie cod 100 la 25.04.2010 = 1600 lei
- declaratie cod 100 la 25.07.2010= 550 lei
- declaratie cod 100 la 25.10.2010=550 lei
Total imp declarat prin 100 = 2700
Total impozit declarat prin 101 = 2560
----- impozit virat plus = 140 lei

- declaratie cod 100 la 25.01.2011 - nu se mai depune ( sau se depune ???)
- declaratie cod 101 la 25.02.2011 = 160 lei
------ impozit de plata la 25.02.2011 = 160 lei
Stingere impozit +/- si rezulta impozit de plata 20 lei la 25.02.2011.

Nu vreau sa ma gandesc la ch deductibile partial ...
Nu vreau sa ma gandesc la reportarea pierderii ( mai ales ca asa cum am inteles - practic cele doua perioade ale anului 2010 transforma durata de 7 ani in sase ... ???!!! - asa o fi ?)

Daca ai amabilitate sa analizezi cele de mai sus , iti raman indatorata ...
:bow:

Evident, daca vreo/vreun colega/coleg doreste sa intervina ... cu mare placere este invitata si desigur invitat :)
:coffee:
Magda Staicu, Consultant fiscal
Da, cam asa se intelege din ordonanta.
Daca se depune Declaratia 101 pentru trimestrul IV pana la 25.02.2011, Declaratia 100 cu termen de predare 25.01.2011, nu se mai depune.
Deocamdata ar trebui sa asteptam si o modificare (completare) a Normelor si/sau instructiunile de completare a Declaratiilor :) 101.

Comentariul nu este malitios! =D>
Ana Muntianu, Consultant fiscal
mersi frumos , Ana :vishenka:
Magda Staicu, Consultant fiscal
Parerea mea este ca aceasta ordonanta a fost data sa para ca guvernul domnului Boc mai i-a decizii bune, dar sunt sigur ca aceasta ordonanta v-a suferi modificari, la fel ca toate ordonantele emise de pe o zi pe alta fara sa fie gandite, iar pentru anul 2011 prevad un impozit anticipat pentru toti contribuabilii.
Eu zic sa mai avem rabdare pana la 01.01.2011 si sa nu ne batem capul de pe acuma, ca la cum sunt in stare sa schimbe Codul Fiscal de la o zi la alta, in trei luni mai pot schimba multe.
Toate cele bune.
posibil sa aveti dreptate :)
numai ca aceasta ordonanta data ... ieri, se aplica de miine asa ca ...