Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 100 trim.IV 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 100 trim.IV 2010

Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea situatie:
Trim.III - pierdere dar s-a declarat( in decl.100) si s-a platit impozitul minim de 550 lei.
In declaratia 100 pt.trim IV daca nu se definitiveaza inchiderea pana la 30.04.2010 ce se declara la impozitul pe profit (zero avand in vedere ca la trim.III a fost pierdere, sau 550 lei suma care s-a declarat ca si impozit minim?).:help:
Multumesc!
550 lei se declara. la fel cum ati declarat la trim III
Potrivit art. 34 alin. (16) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, contribuabilii care, pana la data de 30 septembrie 2010 inclusiv, au fost obligati la plata impozitului minim, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat pentru anul fiscal 2010, aplica urmatoarele reguli:
a) pentru perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010:
- determinarea impozitului pe profit aferent perioadei respective si efectuarea comparatiei cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010, prin impartirea impozitului minim anual la 12 si inmultirea cu numarul de luni aferent perioadei respective, in vederea stabilirii impozitului pe profit datorat;
- stabilirea impozitului pe profit datorat;
- prin exceptie de la prevederile alin. (1), (5) si (11) si ale art. 35 alin. (1), depunerea declaratiei privind impozitul pe profit pentru perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010 si plata impozitului pe profit datorat din definitivarea impunerii, pana la data de 25 februarie 2011;
b) pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2010:
- contribuabilii depun declaratia privind impozitul pe profit si platesc impozitul pe profit datorat potrivit prevederilor alin. (1), (5) si (11) si ale art. 35 alin. (1).

Astfel cum prevede alin. (17) al aceluiasi articol, in aplicarea acestor prevederi, determinarea profitului impozabil si a impozitului pe profit se efectueaza urmarindu-se metodologia de calcul prevazuta de titlul II «Impozitul pe profit» in mod corespunzator pentru cele doua perioade, luand in calcul veniturile si cheltuielile inregistrate.

In conformitate cu prevederile art. 18 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, in vigoare la data de 30 septembrie 2010, contribuabilii, cu exceptia celor prevazuti la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e), art. 15 si 38, in cazul carora impozitul pe profit era mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare, prevazute la alin. (3) al acestui articol, erau obligati la plata impozitului la nivelul acestei sume.

Asadar, pentru anul 2010 vor aplica regulile prevazute la art. 34 alin. (16) toti contribuabilii care au fost obligati sa determine impozitul pe profit datorat in conformitate cu prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal.

In cazul prezentat, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat pentru anul 2010 societatea va aplica regulile prevazute la art. 34 alin. (16) din Codul fiscal intrucat pana la data de 30 septembrie 2010 aceasta a fost obligata la plata impozitului pe profit conform art. 18 alin. (2) din Codul fiscal, prin compararea impozitului pe profit trimestrial cu impozitul minim trimestrial si plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.

Pentru perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010 se va completa si depune formularului 101 «Declaratie privind impozitul pe profit» pana la data de 25 februarie 2011.

Pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2010 impozitul pe profit datorat se determina in conformitate cu prevederile Titlului II din Codul fiscal luand in calcul veniturile si cheltuielile inregistrate in aceasta perioada.

Daca se definitiveaza inchiderea exercitiului financiar pana la data de 25 februarie, se va depune Formularul 101 si se va plati impozitul pe profit aferent perioadei 1 octombrie-31 decembrie 2010, pana la data de 25 februarie 2011 inclusiv. In aceasta situatie nu se va declara impozitul pe profit pentru Trimestrul IV. In Formularul 100 nu se va completa pozitia 2 – „Impozit pe profit datorat de persoane juridice romane”.

Daca nu se definitiveaza inchiderea exercitiului financiar pana la data de 25 februarie, pentru Trimestrul IV se va plati o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III urmand ca plata finala a impozitului pe profit sa se faca pana la data 25 aprilie 2011 inclusiv.

In Formularul 100 depus pentru Trimestrul IV al anului 2010 „suma datorata” se preia din „s suma de plata” pentru Trimestrul III.

:luck:

dar de ce pana in aprilie ?
puteti linistit sa stabiliti impozitul datorat pana in 25.02.2010 cu conditia ca in decl.100 pe luna dec.2010 sa nu mai declarati impozitul pe profit, de ce sa declarati si sa platiti 550 lei? :))
:giggle:de fapt asa facem:D