Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata salar numerar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata salar numerar

Vreau sa fac o cerere institutiei unde lucrez pentru a-mi primi salariul in numerar,si as dori sa stiu ce legi sa invoc in aceasta.Va multumesc!
Ati semnat o conventie pentru a va fi virat salariu prin banca? Poate ati semnat pe un anumit timp................. Nu exista o lege cred, va trebui sa faceti o cerere.
am semnat,dar nu pe o perioada determinata de timp!vreau sa renunt din cauza comisioanelor bancii!stiu ca este o lege sau o h.g. in acest sens dar nu stiu numarul acesteia pentru a o putea preciza in cerere.
Buna ziua !
Iata prevederile Codului muncii Art. 161. [data, modalităţile şi formele plăţii salariului]
(1) Salariul se plăteşte în bani cel puţin o dată pe lună, la data stabilită în contractul individual de muncă, în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern, după caz.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament într-un cont bancar, în cazul în care această modalitate este prevăzută în contractul colectiv de muncă aplicabil.

Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului. Daca acea conventie nu mai este de actualitate solicitati angajatorului plata salariului in numerar prin casieria unitatii ...