Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii director economic in concediu maternitate- se poate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

director economic in concediu maternitate- se poate angaja altcineva pe postul acesta?

Buna,
intrebarea mea este daca in cazul in care directorul economic al firmei este momentan in concediu de maternitate si apoi urmeaza 2 ani de concediu de crestere si ingrijire copil, si in firma exista o persoana angajata ca si economist, se poate ca economistului sa i se modifice functia in director economic?

Multumesc
Pe durata determinata, da .... daca indeplineste conditiile pentru ocuparea functiei.
Cred ca e mai bine si pentru firma ca economistul sa ii ia locul, pentru ca stie cel mai bine ce e prin firma si prin acte, asta daca e calificat, normal.
codul muncii:
ART. 81
Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată numai în următoarele cazuri:
a) înlocuirea unui salariat în cazul suspendării contractului său de muncă, cu excepţia situaţiei în care acel salariat participă la grevă;
ART.82
(2) În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.

deci, contractul pe durata determinata va inceta si daca salariata titulara revine, din diferite motive, pana in termenul de 2 ani, la locul de munca.
ContSters123067, utilizator