Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce tip de contract folosesc?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce tip de contract folosesc?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa rezolv o situatie:
Suntem 2 firme care avem o intelegere. Firma partenera imi puna la dispozitie mai multe spatii. In schimbul acestor spatii eu am convenit cu aceasta sa ii platesc chiria altor spatii din provincie (spatii care nu sunt in proprietatea mea). Adica nu-i platesc direct chiria pe spatiile pe care mi le pune la dispozitie, ci ma oblig sa-i platesc chiria altor spatii pe care le-am convenit de comun acord. Facem acest lucru pentru ca el nu poate sa inchirieze direct spatiile respective pentru ca ar plati mai mult decat mine.
Exista vreun tip de contract care sa ma ajute? Contractul de comodat nu cred ca ma ajuta, pentru ca desi el imi pune la dispozitie spatiile gratuit, eu ii platesc lui chiria altor sali.
Buna ziua .
Spatiile pentru care platiti dvs.chirie locatorului initial fac obiectul unui alt contract de inchiriere incheiat intre dvs.si el,sau obiectul unui alt contract de inchiriere,incheiat de acesta cu alt locatar ?
Marius Bote .