Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Hotarea CEDO in cazurile pilot impotriva Romaniei - ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Hotarea CEDO in cazurile pilot impotriva Romaniei - Art. 1 Protocol 1 Conventie

Anunt pe aceasta cale, in premiera, ca pe 12 Octombrie, CEDO va publica hotararea in cazurile pilot impotriva Romaniei privind nerespectarea Art. 1 din Protocolul 1 la Conventie, privind proprietatea.
Judecarea celor 2 cazuri pilot, Atanasiu vs. Romania si Solon vs. Romania (in care am fost aparator) a avut loc pe 8 iunie.
Sunt foarte curioasa daca, macar dupa aceasta hotarare, onor instantele noastre vor recunoaste in sfarsit ca Art. 1 din Prot. 1 si jurisprudenta CEDO fac parte din dreptul intern !!
Am avut surpriza saptamana trecuta, la TMB, ca o judecatoare sa-mi invoce din oficiu, si sa si admita, exceptia prescrierii dreptului la actiune intr-o actiune in revendicare, motivata in drept pe Art. 1 si pe vreo 30 de hotarari din jurisprudenta CEDO !
Si asta dupa ce la primul termen imi ceruse sa motivez cererea in dreptul intern !!! Si i-am motivat cu vreo 2 volume de CEDO..

Sa vad ce motivare imi va face ea.. :stunned:

Lansez cu acest prilej o dezbatere privind evolutia, si, bineinteles, solutia eventualelor actiuni ale colegilor avocati, incadrate pe Art. 1 si pe jurisprudenta CEDO...
Multumesc.

Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Buna dimineata,

Este bine de vazut - au mai fost doua decizii pilot ale CEDO privind incalcarea art. 1 din Prot. 1 - prin care CEDO indruma statul roman sa ia masuri legale in concordanta cu dispozitiile CEDO de a se urgenta procesele si, de asemenea, pentru ca legea proprietatii sa fie clara.
Judecatoarea respectiva nu stie ca, o actiune in revendicare este imprescriptibila?
In cauza Chiva vs. Romania (am reprezentat petentul) s-a pronuntat pe incalcarea art.1 din P 1, o pot trimite in lb. romana, pe site este doar varianta in lb franceza.
Textul hotarii, integral, aici.
[ link extern ]

Sunt multe aspecte de discutat. Personal, sunt impotriva adoptarii variantei poloneze, respectiv de plafonare a valorii despagubirilor si de acordare a acestora esalonat, timp de mai multi ani...CCR-ul nu cred ca va da unda verde unor astfel de masuri. Ramane de vazut.

Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Unica solutie democratica -in adevaratul sens al cuvantului- va fi abrogarea lg 112/1995 si lg 1/2009, precum si restituirea in natura -indiferent de acel termen limita de depunere a cererii de tip postcomunist- a imobilelor revendicate pe lg 10/2001 pt. imobilele nevandute de Stat pe lg 112/1995, tinand cont de calitatea de proprietar legal si absolut, inainte de prima nationalizare conf. decr. 92/1950.
Opinia mea mai pe larg o puteti citi intr-un articol pe care l-am publicat astazi pe site-ul Hotnews.
[ link extern ]

(in atentia moderatorilor: va rog sa stergeti link-ul daca acesta contravine regulilor forumului).
Multumesc.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

Buna ziua!
Imi puteti trimite hotararea CEDo in cazul primului proces pilot Atanasiu si altii vs. Romania, la imrekerekes@hotmail.com?
Sia-si dorisa va intreb inca ceva. In celelalte procese pilot sunt si persoane fosti chiriasi, cumparatori pe Legea 112/1995?
Va multumesc.
Cu stima Kerekes Imre