Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO - prelungire termen aplicare masuri din cauza ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO - prelungire termen aplicare masuri din cauza Maria Atanasiu c. Romania

CEDO a comunicat la 3/04/2013 ca a acceptat solicitarea Guvernului Romaniei de prelungire a termenului stabilit pentru punerea in aplicare a masurilor generale din hotararea pilot Maria Atanasiu si altii impotriva Romaniei, noul termen fiind 12 aprilie 2013. Printr-o scrisoare din 20 martie 2013, Guvernul Romaniei a solicitat Curtii o noua prelungire a termenului sus-mentionat.
Imi poate spune cineva cum au decurs lucrurile in continuare? A mai acordat CEDO un nou termen?
La data de 16 mai 2013, în îndeplinirea obligaţiilor statului de a lua măsurile cu caracter general stabilite de Curte prin hotărârea din cazul-pilot Maria Atanasiu şi alţii împotriva României, Parlamentul a adoptat Legea nr. 165/2013 privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire, în natură sau prin echivalent, a imobilelor preluate în mod abuziv în perioada regimului comunist în România.

Detalii : [ link extern ] /
Stimat forumist,

Procedura-pilot s-a încheiat de multă vreme. În principiu, CEDO a fost de acord cu prevederile Legii 112/2013, cu excepția câtorva chestiuni legate de aplicarea Legii 112/1995 - Cauza Lydia Rodan, Cererea nr. 3736/03.

Poate v-ar fi util să citiți și acest articol:

www.avocatnet.ro/content/art...

Cu stimă.