Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Despagubire aur confiscat - BNR/ Min Fin - temei legal ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Despagubire aur confiscat - BNR/ Min Fin - temei legal 2010?

Buna ziua,
Va rog cine stie care e temeiul legal in 2010 pentru despagubire aur depus fortat in BNR, odata ce OUG 190/2000 a expirat in 31.12.2009?

Se mai poate recupera ctrvl aurului? In 2010 BNR-ul indica Min Fin ca si reprezentant al statului, insa care ar fi procedura de atac in Instanta, sansele, durata si temeiul legal?

Va multumesc,
Izabela Simion
Puteti sa intentati actiune in baza art. 1 din Protocolul 1 la Conventia Europeana a Drepturilor Omului + vreo cateva volume de hotarari CEDO privind incalcarea dreptului de proprietate.
Potrivit art. 1 mentionat, nimeni nu poate fi lipsit de bunul sau fara o justa depagubire.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Multumesc domnule avocat!

Inteleg ca acesta ar fi temeiul legal, iar spre deosebire de perioada in care OUG mai sus amintita era in vigoare, acum trebuie platita si o anumita taxa de timbru?

Numai bine,
Izabela Simion

In Legea taxelor de timbru nu exista o prevedere expresa care sa va excepteze de la plata taxei de timbru pentru despagubirile cerute, la valoarea acestora.
Dar, pot sa va spun ca am obtinut scutirea de taxa in cazuri similare cu ale Dvs., asimiland pierderea bunurilor mobile prin preluare abuziva de catre stat, fie ca e vorba de aur sau, de exemplu, de un pescador de 7 tone, cu exproprierea neurmata de o justa despagubire. Am invocat atat Art. 15 pct. R. din Lg. 146/2007, cat mai ales Art. 1 din Protocolul 1 la Conventia Europeana a Drepturilor Omului si cateva volume de hotarari CEDO in materia nerespectarii dreptului de proprietate.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Multumesc din suflet!

Izabela Simion