Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit

Buna ziua,
Doresc sa iau un credit pentru achizitionarea unei locuinte prin programul prima casa.
Imi spuneti va rog daca banca are dreptul sa aplica un EURIBOR intern plus marja banci?
Comisionul e administrare este corect sa imi fie luat anual ca procent din suma precedenta, pentru ca in timp acest comsion de administrare scade, iar ei fac aceleasi operatiuni pe cont, plus ca eu am cardul de salar la ei si banuiesc ca si acolo platesc comision de administrare a contului.
Imi mai puteti spune va rog care este procentul EURIBOR dat de BNR.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
adle, utilizator
Conform legislatiei in vigoare acum, orice client se poate duce la banca si sa ceara modificarea contractului prin calculul pornind de la referinta EURIBOR sau ROBOR la care se adauga marja practicata pana atunci. Asa este stipulat in OUG 50/2010.Ordonanta este clara: referinta va fi indicele EURIBOR/ROBOR/LIBOR la care se adauga marja bancii respective , care nu poate sa creasca.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Am inteles, multumesc.
Am fost informata vineri dupa ce am trecut pe la banca ca EURIBOR la 3 luni a crescut de la 0.75% la 0.88% drept urmare imi creste si mie dobanda.

Este o crestere semnificativa, dar nu stiu cat este de corecta.