Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... nedumerire act aditional
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

nedumerire act aditional

buna seara,
in AA meu scrie:

"Imprumutatul nu are la dispozitie un mecanism extrajudiciar de reclamatie si despagubire"

va rog sa-mi explice si mie cineva ce inseamna...
va multumesc!
Daca intalniti in noile contracte de imprumut sau in actele aditionale incheiate la contracte, conform OG 50/2010 privind creditele de consum, inserata expresia sau / ori alta expresie asemanatoare de genul: ,,Imprumutatul declara si garanteaza ca a luat la cunostinta faptul ca, nu exista un mecanism extrajudiciar de reclamatie si despagubire pentru imprumutat, potrivit prevederilor Legii 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator", sunteti in fata unei informatii false, introduse abuziv. Informatii ce trebuie incluse in contractele de credit Art. 46 (1) Contractul de credit specifica in mod clar si concis urmatoarele: a) tipul de credit; …………………………………………………………………………………. t) daca exista sau nu un mecanism extrajudiciar de reclamatie si despagubire pentru consumator si, in caz afirmativ, modalitatile de acces la acesta; Daca aceasta informatie nu se regaseste in contract sau act aditional, sunteti de asemenea in fata unei ilegalitati Capitolul X - Competenta, sesizare si control Art. 85 (1) In vederea asigurarii respectarii dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta de catre creditori si de catre intermediarii de credit, consumatorii pot sa sesizeze Autoritatea Nationalã pentru Protectia Consumatorilor. (2) Pentru solutionarea pe cale amiabila a eventualelor dispute si fara a se aduce atingere dreptului consumatorilor de a initia actiuni in justitie impotriva creditorilor si a intermediarilor de credit care au incalcat dispozitiile prezentei ordonante de urgenta ori dreptului acestora de a sesiza Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor, consumatorii pot apela la mecanisme extrajudiciare de reclamatie si despagubire pentru consumatori, potrivit prevederilor Legii nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare.Expresia ,, reclamatie si despagubire pentru consumatori, potrivit prevederilor Legii nr. 192/2006 " se refera la faptul ca puteti sa va rezolvati disputa conform L 192/2006 prin mediere, iar in cazul in care in cursul procedurii de mediere se constata ca v-au fost incasate sume necuvenite , din varii motive de catre banca, aceasta este obligata sa ii restituie la cerere si tot odata, banca este obligata sa isi constituie un fond de despagubire in cazul in care sunt constatate astfel de situatii. Semnand un contract sau un act aditional in care este introdusa formula prezentata in alin 2 al acestui text, nu mai aveti dreptul a va solutiona litigiul amiabil prin mediere si nici sa primiti inapoi de la banca ce va apartine de drept(n.r. - banii din comisioane incasate abuziv sau din alte motive) In alta ordine de idei, ne-au fost semnalate, inserarea in contractele de credit sau actele aditionale de catre unele banci, a expresiei sau/ori asemanator:,,in cazul unui litigiu partile pot solutiona litigiul aparut, prin mediere cu ajutorul UNMR" Fac precizarea ca UNMR este o asociatie profesionala a mediatorilor comunitari, specializata in medierea litigiilor comunitare, iar membrii ce o compun nu sunt specializati in medierea conflictelor bancare ori altor litigii de natura financiara. Specificarea in contractele de credit sau in actul atitional, a unei organizatii sau unei forme de exercitare a profesiei de mediator,ingradeste dreptul debitorului de a folosi sau apela la serviciile unui mediator autorizat, specializat in medierea conflictelor financiar -bancare si care sa faca parte dintr-o organizatie profesionala specializata. Uniunea Mediatorilor Bancari Bucuresti, B-dul Chisinau Nr.8,Sectorul 2 Tel/Fax: 0216281218 Mobil: 0745515542 / 0744750036 office@mediatorbancar.ro [ link extern ]
Asadar, succes :ok:
@monica.voinea
Unde dai si unde crapa.

@iulicaa a pus o intrebare si dumneavoastra ati dat un copy paste la alta care raspunde la alta intrebare, numai la intrebarea adresata nu.

Da, intradevar daca acea fraza nu este prezenta atunci incalca art 46 al1, lit t din OUG 50

ART. 46
(1) Contractul de credit specifică în mod clar şi concis următoarele:
t) dacă există sau nu un mecanism extrajudiciar de reclamaţie şi despăgubire pentru consumator şi, în caz afirmativ, modalităţile de acces la acesta;

Iar daca este prozenta, sub forma "Imprumutatul nu are la dispozitie un mecanism extrajudiciar de reclamatie si despagubire", atunci iar e ilegal pentru ca incalca art 85 din OUG

(1) În vederea asigurării respectării dispoziţiilor prezentei ordonanţe de urgenţă de către creditori şi de către intermediarii de credit, consumatorii pot să sesizeze Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor.
(2) Pentru soluţionarea pe cale amiabilă a eventualelor dispute şi fără a se aduce atingere dreptului consumatorilor de a iniţia acţiuni în justiţie împotriva creditorilor şi a intermediarilor de credit care au încălcat dispoziţiile prezentei ordonanţe de urgenţă ori dreptului acestora de a sesiza Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor, consumatorii pot apela la mecanisme extrajudiciare de reclamaţie şi despăgubire pentru consumatori, potrivit prevederilor Legii nr. 192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, cu modificările şi completările ulterioare.

Am inteles aceste 2 aspecte, insa ce inseamna acea fraza, efectiv?

"Imprumutatul nu are la dispozitie un mecanism extrajudiciar de reclamatie si despagubire".
Eu inteleg, cred, ca interzice imprumutatului dreptul de a apela la organisme ca ANPC ( care sunt extrajudiciare) pentru a media eventualele conflicte.
Poate ne lamureste cineva mai bine, cineva de specialitate.

Nu sunt un specialist, dar...
Ideal, legiuitorul permite bancii si clientului ca prin AA sa desemneze de acum o forma de mediere independenta care sa le rezolve conflictele viitoare fara a se apela la justitie, si la are carei decizii sa se supuna ambele.
Tot la linkul citat de monica.voinea
[ link extern ] /
se citeaza ca alte banci decat a dvs au introdus in AA precizarea ca "in cazul unui litigiu partile pot solutiona litigiul aparut, prin mediere cu ajutorul UNMR".

Prin urmare, daca ati fi in acest caz, un conflict asupra comisioanelor il puteati rezolva mai rapid la UNMR, daca e si banca de acord in prealabil.
eumarian, utilizator