Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... carte de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

carte de identitate

daca stie cineva sa-mi zica ce acte imi trebuiesc ca sa imi reanoiesc cartea de identitate(care acum mi-e expirata) si cam in cat timp este gata???

multumesc
1.act de nastere
2.act casatorie
3.eventual hotarare definitiva de divort
4.actele locuintei
5.vechea C.I.
6.timbre fiscale-nu retin valoarea
In vederea reinoirii CI ,sunt necesare
1-cerere tip
2-certificat nastere- original +copie
3-certificat casatorie-original +copie
4-daca este cazul hotarare definitiva divort -original+copie
5-certificat deces sot/sotie-originial+copie
6-act spatiu -original+copie si prezenta obligatorie a proprietarului la ghiseu
7- taxa timbru 4 lei
8-c/v CI 7 lei
ynocentta, utilizator
multumesc si cam cat dureaza eliberarea cartii de identitate noi???
de la 5 zile la 2 saptamani.