Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj!

Fiica mea, inginer masterand, a lucrat cu carte de munca mai bine de 2 ani, cu 6 ore/zi. Acum , la orizont apare, fioros SOMAJUL!!!:O. In cartea de munca are salariul de 418 lei (net) sau 540 lei brut. Are dreptul la somaj si care ar fi acesta?

Multumesc frumos pentru raspunsul personalizat!! Deasemeni, revin cu o alta intrebare, tot personalizata: fiica mea este din Ploiesti si are viza de resedinta in Bucuresti, unde este inscrisa si societatea la care lucreaza si de unde urmeaza sa fie concediata (desfiintare post); dosarul pentru somaj se depune in Bucuresti sau in Ploiesti?
silviota, utilizator
1. In carnetul de munca si in CIM se inscrie numai salariul brut.
2. Poate beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- ii inceteaza CIM din motive neimputabile salariatului;
- in ultimele 24 de luni are 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. Un motiv neimputabil salariatului ar fi desfiintarea postului ocupat (art.65 din Codul muncii)
4. Cele 12 luni trebuie sa fie lucrate cu 8 ore pe zi. Daca este vorba de un CIM cu 6 ore pe zi inseamna ca trebuie sa aiba lucrate 16 luni in ultimele 24 de luni.
5. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
6. Va beneficia de indemnizatie de somaj 6 luni.
7. Un calcul al indemnizatiei de somaj ar fi:
- 75% x 600 = 450 lei
- 450 se diminueaza cu 15% (conform Legii 118/2010) = 383 lei.
Deoarece are stagiul de cotizare la somaj sub 3 ani nu beneficiaza de adaos.