Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 19/2000 vs Legea unitara - Reducerea varstei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 19/2000 vs Legea unitara - Reducerea varstei pentru Grupa I-a

Am un coleg mai tanar care indeplineste condtiile de varsta si stagiu(cu reducere) pentru limita de varsta potrivit legii 19/2000.Potrivit art.167 indice 1 din legea 19/2000 reducerea varstei conform tabelului 4,opereaza pana la 01/04/2011.Daca si-ar deschide dreptul la pensie dupa 01/01/2011(cand se presupune ca va intra in vigoare legea unitara)pana la 01/04/2011,sau dupa aceasta data,parerea mea ca in acest caz nu mai opereaza art.167 indice 1(tabelul 4) ci tabelul 1 din legea unitara(legea 19 fiind abrogata de legea unitara).Cer si parerea specialistilor si daca rationamentul meu este gresit sa ma corecteze.O zi buna si multumesc anticipat pentru raspuns.
Daca ati inteles,nu mai stati in dilema si actionati,pana nu va fi prea tarziu.O zi buna.