Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Colaborare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Colaborare PFA

Buna seara! Mentionez ca sunt PFA si sunt traducator autorizat pe o limba straina. Este in regula sa colaborez cu alti PFA traducatori autorizati pe alte limbi straine conform contractelor de prestari servicii? Va multumesc si va doresc o seara linistita!
Sigur. Nu vad nicio problema.
Daca aveti autorizatie de la ORC puteti face traduceri (intermedia) din orice limba.
Daca nu aveti autorizatie de la ORC, atunci nu puteti traduce decit din si in limba in care sunteti autorizata.

Alberto Kurtyan
Va multumesc frumos. Imi sunteti de real folos. Sunt autorizata pe engleza de catre Ministerul Justitiei. Atat pe factura cat si pe chitanta scrie Nr. ord reg. com./an AUT nr. si aici este trecut numarul autorizatiei primite de la Ministerul Justitiei. Asta inseamna ca sunt autorizata ORC, banuiesc, nu? Inca o data multumesc pt rabdarea acordata.
PFA traducator cu autorizare de la Ministerul; Justitiei este una, cu autorizare ORC (Oficiul Registrului Comertului) este altceva - se aplica alte legi.
Deci daca ai autorizatie de la Ministerul Justitiei, nu poti face traduceri decit din limbile straine ce sint trecute in autorizatie.
Sa detaliez - nu eu fac traducerile pe alte limbi, ci colaboratorii mei autorizati Ministerul Justitiei. Eu tai chitanta si factura pe suma mea primita, ei pe suma lor. M-am interesat la alte birouri de traducere si procedeaza in felul acesta. La ORC nu mi-au dat niciun raspuns, au spus ca nu e de competenta lor, sa intreb un avocat. Mai este nevoie in acest caz de autorizatie ORC? Multumesc frumos!
Atat pe factura cat si pe chitanta scrie Nr. ord reg. com./an AUT nr. si aici este trecut numarul autorizatiei primite de la Ministerul Justitiei. Asta inseamna ca sunt autorizata ORC, banuiesc, nu?

Din descriere reiese ca aveti doar cabinet de traducator, pe baza autorizatiei primite de la MJ si inregistrata la Fisc. Pe baza acelei autorizatii, puteti face traduceri doar in limba engleza. Inseamnă că nu sunteti autorizată la Oficiul Registrului Comerţului.

Dar nu disperaţi. Înregistrarea la ORC durează 3 zile... şi veţi putea avea cabinet de traduceri din orice limbă.
Veţi primi un certificat şi veţi avea un alt cod fiscal. Veţi funcţiona şi cu autorizaţia şi cu PFA-ul înregistrat la ORC.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic