Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie laptop
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie laptop

Buna seara,
Am cumparat anul trecut un laptop ACER dintr-un magazin autorizat pentru care am primit garantie doar 1 an.
Este legal termenul de un an sau trebuie sa beneficiez de doi ani garantie(asa am auzit ca ar trebui sa fie) ?
termenul de garantie e valabil cel din contract ( actul de vanzare, certificat de garantie eliberat de firma vanzatoare )
Legea nr. 449/2003 (rep. 2008) privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora, prevede in art 16-18 ca :
-raspunderea vanzatorului este angajata daca lipsa de conformitate apare intr-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului;
- consumatorul trebuie sa informeze vanzatorul despre lipsa de conformitate in termen de doua luni de la data la care a constatat-o;
- pana la proba contrara, lipsa de conformitate aparuta in termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezuma ca a existat la momentul livrarii acestuia, cu exceptia cazurilor in care prezumtia este incompatibila cu natura produsului sau a lipsei de conformitate.
catalin. a scris:

Buna seara,
Am cumparat anul trecut un laptop ACER dintr-un magazin autorizat pentru care am primit garantie doar 1 an.
Este legal termenul de un an sau trebuie sa beneficiez de doi ani garantie(asa am auzit ca ar trebui sa fie) ?

Verificati daca garantia oferita de producator este mai mare. Daca da, va pot ajuta ei.
Legea 449/2003 stabileste doua tipuri de garantie: una legala cu un termen de 2 ani si una comerciala, in cadrul careia comerciantul isi poate stabili propriile reguli, cu conditia sa nu incalce drepturile oferite consumatorilor prin lege.

Raspunzand la intrebarea dumneavoastra, da este legal ca un comerciant sa-si stabileasca un termen de garantie comerciala de 1 an. Asta nu-i exclude insa raspunderea pentru produs in temeiul garantiei legale de 2 ani. Asa ca, daca produsul se defecteaza dupa trecerea termenului de un an, aveti posibilitatea de a cere repararea, inlocuirea sau restituirea contravalorii.