Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi externe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi externe

Buna ziua,

Se pot primi mai intai avansuri pentru anumite servicii prestate catre o firma din UE si apoi sa se emita factura?
Da, se poate dar atentie la facturarea ulterioara a acestora.

Art. 155. - (1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept
de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a
lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea,
persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri
sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care
factura a fost deja emisă.
Cod Fiscal
nego_777 a scris:

Da, se poate dar atentie la facturarea ulterioara a acestora.

Art. 155. - (1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept
de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a
lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea,
persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri
sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care
factura a fost deja emisă.
Cod Fiscal

Deci as putea primi un avans la inceputul lunii sa spunem si sa fac o factura cu data de sfarsit de luna? Mentionez ca inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari nu s-a efectuat la inceputul lunii, ci la sfarsit.